Forum GILERA.com.pl: Brak świateł, licznik szaleje, temperatura 5 kresek - Forum GILERA.com.pl

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Brak świateł, licznik szaleje, temperatura 5 kresek problem z elektryką, regulator, cewka? Oceń temat: -----

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   MrQasq Ikona

  • Grupa Użytkownik
  • Postów 67
  • Rejestracja pon, 06 lip 15
  • Motocykl:Gilera Runner SP 50
  • Rok produkcji:2008

Napisano 28 maja 2016 - 19:58

Próbowałem szukać pomocy na mielochu, ale tam nie ma za bardzo ludzi od gilery, dlatego zwracam się do Was. Jak możecie przeczytać w moim temacie "Gilera spadają obroty" gdzie jest w sumie cała historia mojej przygody z tym modelem, ostatnio wymieniałem cylinder. Od tamtego czasu pasmo problemów. Mój ostatni post brzmi tak :

Rozumiem na chłopski rozum, że jeżeli gdzieś w trasie padnie akumulator, to nie mam licznika, światła stopu i kierunków, ale światła pozycyjne działają, co ma sens. Ja mam teraz jednak inną sytuację.

Mogę odpalić skuter z rozrusznika albo kopki. Pracuje równo i dobrze wchodzi na obroty. Działają klakson, światło stop, kierunki wszystkie cztery. Działa podświetlenie zegarów, działają kontrolki świateł pozycyjnych i długich. Nie działają :

Licznik(pomiar prędkości),
lampy przednie (żarówki nie palą pozycja/długie),
lampa pozycja tył,
a czujnik temperatury pokazuje wartość 4 kresek.


Czy mogę od razu zakwalifikować czujnik temperatury do wymiany?

Zastanawia mnie tylko, czy dobrze sprawdzalem regulator, czy nie powinienem mierzyć tylko czerwonym kablem, a czarny mieć podłączony np do minusa w akumulatorze.... ?!

Tutaj macie film. Z moich testów. Czy mogę coś jeszcze sprawdzić? Ze schematów u Was dostępnych wiem, że chyba raczej jest to problem z cewkami, skoro ładowanie na klemach jest w miarę ok, tzn że regulator (drugi rozdział filmu) mimo że ma dziwne wskazania, to chyba pracuje dobrze, dobrze stabilizuje napięcie podawane z cewek?!
https://youtu.be/OXp_4h3Jy7M

Użytkownik MrQasq edytował ten post 28 maja 2016 - 20:26

0

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   Tom_WrK Ikona

  • Gilera Runner - > poziomu Sport od S6 !
  • Grupa Moderator
  • Postów 1 904
  • Rejestracja nie, 06 maj 12
  • Motocykl:Gilera Runner 50 cm3
  • Rok produkcji:1998
  • Gender:Male

Napisano 29 maja 2016 - 13:13

Wyświetl postUżytkownik MrQasq dnia 28 maja 2016 - 19:58 napisał

Licznik(pomiar prędkości),


Nic nie pokazuje czy zeero cały czas ?

Wyświetl postUżytkownik MrQasq dnia 28 maja 2016 - 19:58 napisał

a czujnik temperatury pokazuje wartość 4 kresek.


wszystkich kresek ile jest ? cały czas pokazuje 4 ? nawet jak zimny ?

Wyświetl postUżytkownik MrQasq dnia 28 maja 2016 - 19:58 napisał

Rozumiem na chłopski rozum, że jeżeli gdzieś w trasie padnie akumulator, to nie mam licznika, światła stopu i kierunków, ale światła pozycyjne działają, co ma sens.


Nawet jak aku trup to w czasie jazdy musi to wszystko działać, chyba że nie ma ładowania.

Co do świateł zobacz gdzie gubisz prąd, możę gdzieś zwarcie jest, od kostki do kostki. Schemat regulatora i instalacji masz w artykułach .

Zobacz do którego miejsca masz prąd , może od regulatora już nie ma i on jest winny. To ładowanie to masz słabe co też mi się nie podoba.
Dołączona grafika
0

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   MrQasq Ikona

  • Grupa Użytkownik
  • Postów 67
  • Rejestracja pon, 06 lip 15
  • Motocykl:Gilera Runner SP 50
  • Rok produkcji:2008

Napisano 29 maja 2016 - 13:54

Słuchajcie, co ciekawe na mielochu pojawił się post kogoś, kto też po wymianie cylindra na MK2 ma problem z brakiem świateł, też Gilera Runner - przypadek?!

Założyłem temat na elektrodzie, bo tam więcej elektryków, oto post :

Tak wyjąłem silnik z powodu fatalnego dojścia do śrub głowicy, nie było mowy o kręceniu grzechotką w takich pozycjach. Dodatkowo dojście psuje zamontowany bak paliwa. Do wyjęcia silnika wykonałem następujące czynności:

Na stacyjce w pozycji OFF, ale z podłączonym akumulatorem;
Odkręciłem stopkę centralną, spod niej odkręciłem rozrusznik (jest tam schowany)
Odpiąłem wiązkę kabli idącą od statora (duża czarna wtyczka)
Odpiąłem fajkę świecy i kabel czujnika temperatury (może uszk. kabel/złącze)
Odpiąłem węże chłodnicze i zlałem płyn
Odpiąłem linkę pompy olejowej
Odpiąłem gaźnik
Odpiąłem króciec podciśnienia z karterów koło zaworu membranowego.
Odkręciłem śrubę wahacza
Wyjąłem silnik.

Wszystko robiłem sam, i była to dla mnie niezła katorga, proces zajął mi chyba z 4h z robotą i złożeniem. A najwięcej było główkowania z samym wyjęciem silnika, już po odkręceniu śruby wahacza itp. Żeby to wykonać położyłem delikatnie skuter na starych dętkach, na stronę przekładni. Teraz już wiem, że to był błąd bo mogło:

Dojść do zalania kabli resztką płynu chłodniczego
Dojść do przecięcia (od wagi pojazdu) jakichś kabli
Dojść do wycieku elektrolitu (i uszkodzenia akumulatora oraz regulatora który jest dokładnie pod nim)

Za głupotę się płaci, chciałbym teraz po prostu sprawdzić co zrobiłem źle i co jest przyczyną usterki. Idę pomierzyć te piny, wg obrazka i schematu. Załączam także zdjęcie jak wygląda sama kostka u mnie, bo tego wcześniej nie zrobiłem.
Jest to zdjęcie wtyczki wychodzącej z regulator, widok od strony przekładni. Piny opisałem zgodnie z wytłoczeniem bo przeciwległej stronie wtyczki.

Oto film:
https://youtu.be/QWDRSjFjSWc

.....................................................

Tom, odpowiadając na twoje pytania.
Mam pierwsze 4 kreski na "dzien dobry", potem w miarę uplywu czasu temp rośnie do "pierwszej grubej" kreski i juz tam zostaje.Wszystkich kresek jest pewnie ok 10-12, ale tego nie wiem, bo nigdy nie bylo ich wiecej niz 5, piąta gruba.
Licznik pokazuje cały czas 0, a w pierwszy dzień po wymianie na bank działał, bo starałem się nie jechać szybciej niż 70km/h.
Aku wymienilem na nową Yuase, problem jest nadal. Wyżej masz film ze sprawdzania regulatora, a tutaj poniżej film ze sprawdzeniem żarówki, ze nie dochodzi prad w kablu oraz jaki jest prad ladowania akumulatora.

https://youtu.be/OXp_4h3Jy7M

Pozdrawiam i czekam na pomoc.
Ciekawostka :

Cytat

Dołączona grafika

Użytkownik MrQasq edytował ten post 29 maja 2016 - 14:02

0

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   MrQasq Ikona

  • Grupa Użytkownik
  • Postów 67
  • Rejestracja pon, 06 lip 15
  • Motocykl:Gilera Runner SP 50
  • Rok produkcji:2008

Napisano 29 maja 2016 - 17:46

Problem prawie rozwiązany. Zwarcie było na kablu od ssania elektrycznego. Obejrzałem dokładnie schemat elektryczny i wyszło mi, że kabel na światła rozdziela się, i jedna wiązka idzie do ssania. U mnie ssanie jest odłączone, bo mam ręczne. Kable niezaizolowane (już naprawione) dotykały się wzajemnie. Po ich rozdzielenie wróciła moc rozrusznika, wróciły światła. Problem nadal jest z czujnikiem temperatury.
0

#5 Użytkownik nie jest zalogowany   Tom_WrK Ikona

  • Gilera Runner - > poziomu Sport od S6 !
  • Grupa Moderator
  • Postów 1 904
  • Rejestracja nie, 06 maj 12
  • Motocykl:Gilera Runner 50 cm3
  • Rok produkcji:1998
  • Gender:Male

Napisano 30 maja 2016 - 19:29

Wyświetl postUżytkownik MrQasq dnia 29 maja 2016 - 17:46 napisał

Problem nadal jest z czujnikiem temperatury.


Jeżeli wcześniej nie było problemu to obstawiam oberwany kabel, zobacz pod kapturkiem który wtyka się na sam czujnik, może trzeba coś poprawić, oczyścić lub osuszyć. Kontaktować kontaktuje z tego co mówisz, jeżeli temperatura rośnie ponad 4 kreski. A licznik też działa ?
Dołączona grafika
0

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   MrQasq Ikona

  • Grupa Użytkownik
  • Postów 67
  • Rejestracja pon, 06 lip 15
  • Motocykl:Gilera Runner SP 50
  • Rok produkcji:2008

Napisano 31 maja 2016 - 08:48

Licznik działa. Kabel działa, bo odłączony pokazuje brak czujnika (mryganie skali) a po podłączeniu od razu po przekręceniu kluczyka ma 5 kresek, ostatnia gruba.
0

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   Tom_WrK Ikona

  • Gilera Runner - > poziomu Sport od S6 !
  • Grupa Moderator
  • Postów 1 904
  • Rejestracja nie, 06 maj 12
  • Motocykl:Gilera Runner 50 cm3
  • Rok produkcji:1998
  • Gender:Male

Napisano 06 czerwca 2016 - 12:37

To chyba czujnik walnięty.
Dołączona grafika
0

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych